Kraków i okolice Atrakcje

Data przyjazdu
Wybierz datę
Data wyjazdu
Wybierz datę
Liczba gości
2 gości
  • 1 gość
  • 2 gości
  • 3 gości
  • 4 gości
  • 5 gości
  • 6 gości
  • Dowolna l.gości
rezerwujon-line
od197/noc

Kraków - miasto z historią

Jedno z najpiękniejszych polskich miast, z tradycją sięgającą ponad 1000 lat wstecz. Każdy, kto był chociaż raz w tym mieście nie zapomni wrażenia, jakie zostawia tamtejszy klimat starych murów zamkowych, wzgórze na Wawelu z jaskinią smoka, rozciągające się tuż nad leniwie płynącą Wisłą, urokliwy rynek z przepięknym Kościołem Mariackim i mnóstwo zadbanej zieleni.

Trudno mówić o zabytkach Krakowa, gdyż prawie całe miasto jest jednym wielkim zabytkiem. Może należałoby wyłączyć z tego obszaru jedynie nowoczesne osiedla mieszkalne, ale i tak całe centrum miasta warte jest podziwiania podczas rodzinnych spacerów.

Kraków to przede wszystkim miasto kościołów. W samym mieście jest ich ponad 120, a większość to obiekty zabytkowe, liczące sobie setki lat. Poza Kościołem Mariackim na Rynku Głównym zachwycają XIV-wieczne budowle: Kościół Bożego Ciała, Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty, Katedra św. Wacława i św. Stanisława, szereg kościołów z XI wieku i tych starszych, już po przeniesieniu stolicy.

Samo centrum miasta to oczywiście najważniejszy i największy plac, czyli Rynek Główny. To tutaj można podziwiać słynne Sukiennice, Kościół Mariacki, wieżę ratuszową, Kościół św. Wojciecha i około 40 średniowiecznych kamienic. Na szczególną uwagę zasługują Sukiennice, które były pierwszym w historii miasta centrum handlowym. Nazwa pochodzi od kramów sukiennych, wybudowanych na polecenie Władysława Wstydliwego jako szereg kamiennych konstrukcji oddzielonych uliczkami. Dzisiejszą postać obiekt zyskał po odbudowie w XVI wieku, a ówczesny architekt nadał mu bardziej artystyczny wygląd, dodając arkadową attykę i maszkarony. Uzupełnieniem głównego placu Krakowa jest Mały Rynek z szeregiem zabytkowych budynków.

Miasto otaczają jeszcze resztki murów obronnych, wśród których widnieje Barbakan. Jest tu również słynna Brama Floriańska oraz kilka zachowanych baszt.

Wawel

Wawel to miejsce bardzo specyficzne, pozostające symbolem łaczącym naród od pokoleń. Nie ma w Polsce drugiego tak charakterystycznego obiektu i chociaż stolicą od 400 lat jest Warszawa, w umysłach rodaków to właśnie Wawel jest symbolem władzy królewskiej i świadkiem kształtowania się polskości. Górujący nad miastem, spoglądający z wapiennego wzgórza reprezentuje siłę i znaczenie kraju w czasach jego największej świetności.

Zamek początkowo miał postać drewnianą, a jego kamienne mury zaczęto wznosić w XI wieku, rozpoczynając od Rotundy Najświętszej Marii Panny, czyli obecnej zamkowej kaplicy. Przez kilka stuleci kamienne mury zastępowały drewniane, a po pożarze w XV wieku przebudowano zamek na Wawelu całkowicie. Dziś można podziwiać jego baszty: Sandomierską, Senatorską, Złodziejską, Herbowa i Wazów, Wieżę Sobieskiego czy Kryptę Leonarda.

Krakowski Szlak Techniki

Kraków oferuje swoim gościom również jedyna w Polsce możliwość poznania historii rozwoju techniki z różnych dziedzin, takich jak straż pożarna, gazownictwo, elektryfikacja, komunikacja czy budowa mostów.

Krakowski Szlak Techniki obejmuje 16 obiektów usytuowanych w ścisłym centrum miasta i jego bliskim sąsiedztwie, wyróżniających się ze względu na ich wyjątkowe znaczenie historyczne i architektoniczne. Większość tych obiektów została wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku, ale poza walorami architektonicznymi posiada też zbiory muzealne pozwalające na zapoznanie się z ówczesnymi technikami.

Szlak obejmuje takie obiekty, jak: stacja kolejowa, Fabryka Schindlera, elektrownia podgórska, gazownia miejska, mosty Podgórski i Piłsudskiego, wiadukt kolejowy przy Górzeckiej, strażnicę pożarniczą, elektrownię teatru miejskiego, przepust drogowy, Kuźnię Zieleniewskich, elektrownię krakowską, zabytkową zajezdnię tramwajową, Bulwary Wiślane, Browar rodziny Gőtzów i kilka innych.

Parki i ogrody

W Krakowie jak w każdym większym mieście są do dyspozycji miejskie parki, ale tym, który jest szczególnie znany nie tylko w Polsce są krakowskie Planty. Jest to park miejski w Krakowie otaczający Stare Miasto, założony w latach 1822-1830. Planty powstały na miejscu fortyfikacji otaczających miasto: murów obronnych oraz położonej na ich przedpolu fosy i wałów ziemnych.

Poza centrum miasta znajdują się dwa inne znane i popularne parki: Park Lotników Polskich oraz Park Jordana. W obu znajdują się place zabaw, ścieżki rowerowe i dla rolkarzy. W Parku Lotników znajduje się także specjalny Ogród Doświadczeń, gdzie dokonuje się eksperymentalnych nasadzeń. Z kolei ozdobą parku Jordana jest niewielki staw, po którym można pływać łódką oraz muszla koncertowa.

W Krakowie nie można tez zapomnieć o nadwiślańskich Błoniach oraz o ogrodach botanicznym i zoologicznym.

Inne atrakcje

Dla turystów i mieszkańców spragnionych relaksu swoje podwoje otwiera krakowski Park Wodny. Znajdują się w nim trzy baseny o powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych, co kwalifikuje park na pierwszym miejscu w kraju. Dodatkowych atrakcji wodnych jest mnóstwo, w tym różne stanowiska hydromasażu, jacuzzi, rwąca rzeka, przeciwprądy czy sauny.

Są też miejsca do uprawiania sportów wodnych: koszykówki, siatkówki oraz piłki wodnej, a także tęczowa ścieżka do chodzenia po wodzie i 8 różnych zjeżdżalni.

Znajdzie się również coś dla amatorów zakupów. Kraków jest bogaty w galerie i centra handlowe, a do najbardziej znanych można zaliczyć Bonarkę City Center oraz Galerię Krakowską, w których otwarto około 270 punktów handlowo-gastronomicznych oraz kino.

Zapisz się do newslettera Apartments-Krakow.pl

ZDOBĄDŻ ATRAKCYJNE ZNIŻKI

Szukaj noclegu
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij